Wybieramy najlepsze opony zimowe

Nie ma żadnych wątpliwości, że każdy kierowca powinien pamiętać o zamianie opon, kiedy przyjdzie na to odpowiednia pora. Ogumienie letnie na lato, a ogumienie zimowe oczywiście na zimę. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa – wszak opony to bardzo istotny element każdego samochodu. Auto bez opon nie pojedzie. Dodatkowo, auto bez właściwie dobranych opon nie będzie poruszać się bezpiecznie.

W związku z tym warto wiedzieć jak wybrać dobre opony zimowe i czym tak w zasadzie się kierować, aby być pewnym swojego wyboru. Nie jest to łatwe zadanie, tym bardziej że na rynku znajdziemy wiele różnych modeli od wielu producentów. W takim gąszczu ofert często bardzo ciężko jest się „połapać” i postawić na opony, które rzeczywiście będą idealne dla naszego pojazdu. Od czego zacząć? Przede wszystkim od tego, aby przygotować się na wydatek. Wiele osób stawia na opony używane bądź bieżnikowane – jest to dobre rozwiązanie, jeśli oczywiście stan ogumienia jest zadowalający.

W przeciwnym razie może się okazać, że wyrzucimy pieniądze w błoto. Nowe opony zimowe to pewny zakup i inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Kolejny element to właściwe dopasowanie ogumienia do naszego auta, ale też do stylu jazdy kierowcy. Jest to kluczowa kwestia, dzięki której z pewnością będziemy zadowoleni z wybranego modelu opon. Trzeba sobie przy tym zdawać sprawę, że specyficzne warunki panujące na drodze zimową porą roku również będą tutaj miały bardzo dużo do powiedzenia – śnieg, mróz i plucha to bardzo poważni przeciwnicy dla każdego kierowcy, dlatego też dobór opon to rzecz ważna.

Jakie opony na zimę?

Co ciekawe, w wielu krajach kierowcy mają po prostu obowiązek zmiany opon letnich na zimowe. Są one po prostu zdecydowanie lepiej przystosowane do jazdy w trudnych, mroźnych warunkach. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą miękkiej mieszanki – opony zimowe są bowiem bardziej miękkie niż opony letnie. W ten sposób nawet przy niskich temperaturach mogą pozostać elastyczne. Dodatkowo, w takim ogumieniu stosuje się znacznie więcej lamelek, czyli wcięć.

Te zazębiają się ze śniegiem czy lodem, wpływając w ten sposób na trakcję czy drogę hamowania. Wszystko to sprawia, że samochód z oponami zimowymi jest znacznie lepiej przygotowany na trudne warunki na drodze, a kierowca nie ma dużych problemów z jazdą. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego też każdy kierowca powinien pamiętać o tej zamianie ogumienia. Przy tym wszystkim trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nie można postawić na byle jakie opony – nawet jeśli to dobrej jakości ogumienie, które na dodatek bardzo dobrze wypadło w testach. Nie wszystkie modele będą bowiem odpowiednie dla konkretnego pojazdu, dlatego też należy mieć to na uwadze przy wyborze opon zimowych.

Na całe szczęście wybór jest dziś na tyle duży, że choć może przyprawić o ból głowy to koniec końców każdy kierujący będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. W ten sposób możemy zabezpieczyć się przed zimą i nie dać się jej zaskoczyć.

farby samochodowe www.kdk.info.pl