Jakie są rodzaje opon?

Opony to niezwykle ważna część każdego auta – po pierwsze trudno sobie przecież wyobrazić jazdę bez nich. Po drugie, właściwy ich wybór wpływa na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, dlatego też niezwykle istotne jest, by postawić na odpowiednie dla naszego auta ogumienie. Nie jest to wcale takie łatwe zadanie, tym bardziej że do wyboru mamy wiele różnych rodzajów opon. Można je podzielić ze względu na wiele różnych kategorii.

Rodzaje opon ze względu na rodzaj bieżnika

Warto przede wszystkim zacząć od tego, że wyróżnia się różne rodzaje bieżnika – jest to jeden z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze ogumienia. Do wyboru mamy następujące najbardziej popularne bieżniki:

  • symetryczne – szczególnie poleca się go do opon letnich, a jako najlepsze cechy wskazuje się wysoki komfort akustyczny oraz mniejsze spalanie paliwa,
  • asymetryczne – dominujący typ bieżnika, który charakteryzuje przede wszystkim dobra stabilność samochodu podczas jazdy oraz skuteczne odprowadzanie wody spod kół,
  • kierunkowe – opony mają w tym przypadku charakterystyczny bieżnik przypominający kształtem literę V, co wpływa głównie na odprowadzanie wody, ale też na przyspieszanie i hamowanie (z tego też powodu poleca się je w samochodach o dużej mocy jednostki napędowej).

Opony letnie, zimowe i całoroczne

Jeden z najpopularniejszych sposobów na podział opon – w tym przypadku bierze się pod uwagę warunki użytkowania pojazdu, a mówiąc dokładniej porę roku. Ogumienie przeznaczone do jazdy latem nie będzie sprawdzać się zimą i odwrotnie – wszak chodzi o to, że opony letnie przystosowane są swoją budową i charakterystyką właśnie do jazdy latem, a zimowe posiadają takie właściwości, dzięki którym będzie to idealny wybór na zimę.

Opony letnie doskonale sprawdzają się przy temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza i wtedy jawią się jako te, które mają najlepsze właściwości jezdne. Z kolei opony zimowe zaleca się montować gdy temperaturze na zewnątrz znacznie spadnie – takie ogumienie jest bardziej miękkie, a na dodatek charakteryzuje się głębszym bieżnikiem i większą ilością lameli, czyli wcięć. Z kolei opony całoroczne to wybór łączący w sobie zalety ogumienia letniego i zimowego – mogą być bezpiecznie używane w każdej porze roku, jednak warto pamiętać, że cechują się one nieco szybszym zużywaniem się bieżnika. Mogą także negatywnie wpływać na zużycie paliwa.

Opony nowe i używane

Ostatni – dość osobliwy rodzaj opon – dotyczy w zasadzie ich stanu. Oczywiście jeśli mamy taką możliwość to najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowiutkich opon, natomiast niekiedy koszty związane z wymianą ogumienia mogą okazać się dla nas za wysokie. W takiej sytuacji wiele osób bardzo chętnie sięga po używane opony, które nadal mogą nam przez długi czas posłużyć. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić ich stan, gdyż to właśnie od tego zależeć będzie żywotność opon.

Alternatywą są opony bieżnikowane, czyli używane ogumienie zaopatrzone w nowy bieżnik, dzięki czemu zachowuje się bardzo dobre właściwości jezdne.

kursowebinary