Jak dobrać opony do auta?
Użytkowanie auta wiąże się z wieloma różnymi aspektami, na które należy zwracać uwagę. Codzienna (lub nieco mniej regularna) jazda to przecież eksploatacja poszczególnych elementów i części pojazdu. Ważną sprawą jest więc odpowiedni dobór opon, czyli niezwykle istotnej składowej całego samochodu. To przecież opony w dużej mierze odpowiedzialne są za to jak auto zachowuje się na drodze, dlatego też trzeba je we właściwy sposób dobrać. W przeciwnym razie ryzykujemy bezpieczeństwo nie tylko nasze, lecz również pozostałych użytkowników drogi. Tymczasem jak się okazuje, dobór opon do auta nie jest wcale taki łatwy – nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystkie opony wydają się być takie same. Na co powinniśmy więc zwrócić najwięcej uwagi? Jednym z pierwszych elementów jest rozmiar opon, gdyż to właśnie od niego powinno rozpocząć się wybieranie właściwych dla naszego auta opon. Najważniejsza w tym przypadku kwestia to dopasowanie rozmiaru opon do konkretnego modelu auta. Kolejna sprawa to warunki użytkowania, czyli inaczej mówiąc warunki, w jakich wybrane opony będą najczęściej użytkowanie. Kluczową kwestią jest w tym przypadku pora roku – na lato wybiera się i stosuje z reguły takie ogumienie, które zapewni dobrą trakcję na suchej drodze.
Z kolei zimą stawia się na tak zwane opony zimowe – te różnią się od letnich przede wszystkim głębszym bieżnikiem oraz większą liczbą wycięć. Można też zdecydować się na ogumienie całoroczne – umożliwiają one bezpieczne poruszanie się po drogach w zasadzie niezależnie od pory roku. Rozmiar oraz warunki użytkowania to bodaj najważniejsze czynniki związane, a do czego jeszcze kierowcy przywiązują uwagę, jeśli chodzi o wybór ogumienia? 1. Rodzaj bieżnika. Z reguły wyróżnia się trzy rodzaje bieżników w oponach samochodowych: symetryczne, kierunkowe oraz asymetryczne. Latem najlepiej sprawdzą się te pierwsze. Z kolei zimą czy jesienią zdecydowanie lepiej postawić na bieżnik asymetryczny, gdyż znacznie lepiej poradzi on sobie na przykład z odprowadzaniem wody spod kół naszego auta. Pozostaje jeszcze jeden rodzaj: bieżniki kierunkowe, charakteryzujące się bardzo dobrą współpracą z pojazdami o bardzo dużej mocy silnika. 2. Nośność opon.
Chodzi tutaj przede wszystkim o pewne normy bezpieczeństwa – nośność to bowiem nic innego jak maksymalne obciążenie, jakie cechuje konkretny model opony. Nie można stosować opon, które posiadają niższe indeksy nośności niż te homologowane. Tyczy się to zresztą także indeksu prędkości. 3. Indeks prędkości. W tym przypadku chodzi o maksymalną prędkość dla danego modelu ogumienia – tutaj także należy stawiać na odpowiednie opony, które będą bezpieczne. Na dodatek właściwy wybór wpłynie na mniejsze zużywanie się ogumienia. 4. Klasa opon. Znajdziemy wiele różnych klas, dzięki czemu każdy kierowca może w odpowiedni sposób dostosować klasę ogumienia do swojego stylu jazdy czy warunków użytkowania pojazdu.
Do najbardziej popularnych klas zalicza się klasę ekonomiczną, średnią oraz wyższą – wszystkie one cechują się nie tylko funkcjonalnością, ale też oczywiście przedziałem cenowym.