Dlaczego należy zmieniać opony w zależności od pory roku?
Użytkując auto musimy być przygotowani na wiele różnych sytuacji – wszak eksploatacja pojazdu wiąże się z tym, że co jakiś czas należy wymienić pewne zużyte elementy na nowe. Dotyczy to także opon, czyli bardzo ważnego elementu każdego samochodu. Ale jest jeszcze jedna sytuacja, kiedy powinno się wymienić opony– chodzi tutaj o zmianę pory roku i związaną z tym zmianę warunków panujących na drodze. Każdy kierowca powinien być dobrze przygotowany zarówno na lato, jak i na zimę. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jedną z kluczowych kwestii jest właśnie zamiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie w momencie, kiedy przyjdzie na to pora. Jest to tymczasem rzecz bardzo istotna, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jasne jest bowiem, że odpowiednie ogumienie jest bardzo ważne dla każdego auta – opony muszą być właściwie dobrane, by kierowca mógł w trakcie jazdy czuć się jak najpewniej i najbezpieczniej.
Logiczne jest więc, że opony musza być dostosowane także do warunków panujących na drodze, a te mogą być bardzo różne właśnie ze względu na porę roku. Latem trzeba stawiać na ogumienie charakteryzujące się dobrymi właściwościami jezdnymi. Zimą z kolei należy zwrócić uwagę na mróz, gołoledź, śnieg czy deszcz – te trudne warunki atmosferyczne to bardzo duże wyzwanie dla wielu kierujących. Dużym ułatwieniem są jednak właściwe opony zimowe, które w odpowiedni sposób przystosują nasz pojazd do jazdy w takich warunkach. Pozostaje jeszcze pytanie jak wybrać opony na zimę i jakie powinno być ogumienie na letnią porę roku.
Wybieramy opony do naszego samochodu – na co zwrócić uwagę?
Opony letnie z reguły najlepiej sprawdzają się w momencie, kiedy na zewnątrz mamy do czynienia z temperaturą przekraczającą 10 stopni Celsjusza. Jakie powinny być? Twarde, by zagwarantować dobrą przyczepność.
Warto zwrócić uwagę także na ilość rowków i lamelek (wcięć) – opony letnie powinny posiadać dość dużo rowków, by móc sprawnie odprowadzać wodę. W ten sposób możemy uniknąć poślizgu. Tymczasem zupełnie inne cechy przypisuje się ogumieniu zimowym, a to ze względu na to, że są one przeznaczone do jazdy w zupełnie innych warunkach. Choćby z tego powodu do stworzenia takich opon wykorzystuje się bardziej miękką mieszankę gumy, by opona zimowa mogła pozostać elastyczna nawet mimo niskiej temperatury. Druga sprawa to ilość i charakterystyczne rozstawienie wcięć, aby śnieg czy lód mogły zazębiać się z oponą – dzięki temu poprawia się trakcja pojazdu i przy okazji skraca się droga hamowania. Wszystko to ma oczywiście niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o jazdę samochodem zimą. Oczywiście należy zwrócić jeszcze uwagę na szereg innych – bardziej indywidualnych – czynników takich jak rozmiar, indeks nośności, indeks prędkości czy wreszcie klasa opony.
Warto również pamiętać, że nie zaleca się jeździć autem na oponach zimowych latem (oraz na oponach letnich zimą), gdyż może mieć to wpływ na zachowanie się pojazdu. Dodatkowo, skracamy także żywotność ogumienia i często zwiększamy zużycie paliwa.