Jakie opony samochodowe na zimę, a jakie na lato?
Nie każdy kierowca się do tego stosuje, lecz wskazane jest, aby zamieniać ogumienie naszego pojazdu ze względu na konkretną porę roku. Jest to podyktowane przede wszystkim myślą o bezpieczeństwie, ale nie tylko. Źle dobrane ogumienie może znacznie szybciej się zużywać, a do tego zwiększać zużycie paliwa czy wydłużać droga hamowania. Można tego uniknąć, jeśli będziemy stosować się do zaleceń i rzeczywiście zmieniać opony, gdy przyjdzie na to pora. Przy tym wszystkim trzeba jeszcze jednak wiedzieć w jaki sposób wybrać właściwe ogumienie i na co tak właściwie zwrócić uwagę.
Na rynku znajdziemy wiele różnych opon, które różnią się między sobą na przykład rozmiarem, klasą czy wreszcie zastosowaniem (w kontekście warunków użytkowania). Warto więc wiedzieć co wybrać. Istnieje szereg czynników, który będzie miał bardzo duży wpływ na wybór opon – będzie to chociażby wspomniany już rozmiar – jest to właściwie najważniejsza informacja, jaką powinniśmy ustalić przed zakupem opon. To bowiem także rozmiar będzie potem wpływał na przykład na zakres bieżników, z których będziemy wybierać. Wśród wielu innych aspektów warto wyróżnić także:
- indeks nośności/prędkości,
- klasa opony,
- rodzaj bieżnika.
Wszystko to ma bardzo duże znaczenie – nie tylko na ostateczną cenę zestawu opon, ale również na to jak wpłyną one na zachowanie się samochodu podczas jazdy i czy rzeczywiście będą bezpiecznym wyborem. Przy tym wszystkim warto jeszcze wiedzieć, czym tak w zasadzie różnią się między sobą opony letnie i zimowe. W obu przypadkach mowa bowiem o ogumieniu, które jest we właściwy sposób dostosowane do warunków, w jakich przyjdzie pracować oponom. Niskie a wysokie temperatury, śnieg a deszcz, mróz a upał – warunki atmosferyczne mają bardzo duże znaczenie i żaden kierowca nie powinien ich bagatelizować. Zamiast tego warto wyposażyć się w dwa komplety opon – jeden na lato, a drugi na zimę.
Opony zimowe a opony letnie – czym się różnią?
Podstawowa różnica dotyczy już samej mieszanki gumy, jakiej wykorzystuje się do produkcji opon zimowych i letnich. Te pierwsze charakteryzują się bardziej miękką mieszanką, by móc zachować odpowiednią elastyczność nawet przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz. Z kolei opony letnie wykonane są z nieco twardszej mieszanki gumy, co wpływa na ich dobrą przyczepność latem. Kolejny aspekt to także tzw. lamele, czyli wcięcia znajdujące się na bieżniku opony.
Latem muszą być one dobrze przygotowane do odprowadzania wody, podczas gdy zimą powinny zabezpieczać kierowcę przed śniegiem czy lodem. Każdy z nas powinien więc zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba dobrze przygotować auto na zimową lub letnią porę roku – chodzi tutaj nie tylko o odświeżenie samochodu czy sprawdzenie akumulatora, ale też właśnie o właściwe ogumienie. Dodatkowo należy pamiętać, że nie jest wskazana jazda na źle dobranych oponach (na przykład jeżdżenie latem na oponach zimowych) – może się to okazać dość niebezpieczne, a do tego samo ogumienie będzie się po prostu znacznie szybciej zużywać.
motocykle poleasingowe