Jak uzyskać niższe koszty prądu i ciepła?
Efektywność energetyczna domu to dla wielu osób wciąż mocno niezgłębiony temat, a tymczasem może to w znaczący sposób pomóc… naszemu portfelowi. Wiele osób zastanawia się bowiem jak zmniejszyć koszty związane z poborem prądu czy wytwarzaniem ciepła, nie zdając sobie przy tym sprawy z tego, że nie jest to wcale takie trudne zadanie. O wszystko możemy zadbać już na etapie budowy domu. Najważniejsze jest, by dopilnować, aby wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem, a dobrym pomysłem jest zastosowanie różnego rodzaju nowoczesnych rozwiązań.
W ten sposób efektywność energetyczna obiektu z pewnością będzie bardzo wysoka, co potem przełoży się na niższe rachunki za prąd. Ale co zrobić w sytuacji, kiedy wybudowany dom wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na energię? Wtedy kluczem jest szukanie źródła problemu. Może się ono znajdować w wielu różnych aspektach, gdyż na ogólną efektywność energetyczną domu wpływa bardzo dużo czynników. To może być na przykład zła termoizolacja albo powstawanie tak zwanych mostków cieplnych.
Źródłem kłopotów może okazać się także niesprawna instalacja grzewcza czy inna instalacja budynkowa. Tymczasem warto pamiętać o tym, że my sami możemy mieć bardzo duży wpływ na efektywność energetyczną – jeśli znajdziemy problem, od razu poszukajmy także rozwiązania, dzięki któremu ciepło nie będzie uciekało z naszego domu. Zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego to zresztą niezwykle ważna sprawa w każdym budynku, nie tylko w domach jednorodzinnych.
Popularne sposoby na odnawialne źródła energii
Istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii.
Popularne jest odzyskiwanie energii słonecznej – można ją bowiem wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy ciepła i w tym przypadku wykorzystuje się tak zwane kolektory słoneczne. Drugi z kolei związany jest z energią elektryczną i w tym przypadku zastosowanie mają ogniwa fotowoltaiczne. Prócz tego, dużą popularnością cieszą się również turbiny wiatrowe, choć warunki wiatrowe nie do końca sprzyjają temu, by w Polsce powstały duże farmy „zbierające” energię wiatru.
Inne sposoby na odnawialne źródła energii to na przykład energia geotermalna czy elektrownia wodna. Jak więc widać, jest tego naprawdę dużo i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Ale jest też jeszcze jedno rozwiązanie, które może pozwolić nam podnieść efektywność energetyczną naszego domu, a co za tym idzie obniżyć rachunki za prąd. Będzie to modernizacja całego systemu termoizolacji, oczywiście w zależności od tego, które elementy są „najsłabszym ogniwem”.
Jeśli bowiem uda nam się wyeliminować te punkty, przez które tracimy najwięcej ciepła to z pewnością zmniejszymy zapotrzebowanie obiektu na ciepło, a co za tym idzie zmniejszymy także wysokość rachunków. W tym celu warto dodatkowo ocieplić dom, sprawdzić skuteczność izolacji czy szczelność okien oraz drzwi. Wszystko to pozwoli nam znacznie lepiej przygotować obiekt na zmieniające się na zewnątrz temperatury i zapewnić jego użytkownikom znacznie większy komfort cieplny.
https://www.ewpa.pl/seria_gf-uniwersalne_miniciagniki.html