Efektywność energetyczna budynku - czym jest i co na nią wpływa?

Efektywność energetyczna budynku - czym jest i co na nią wpływa?
www.completeit.pl

Budowa domu jest bardzo poważnym przedsięwzięciem, które wymaga od nas konkretnego przygotowania. Dom może pełnić różne role, natomiast niezależnie od tych funkcji zawsze będzie występowało pewne zapotrzebowanie na energię. Nic więc dziwnego, że to właśnie energochłonność budynków jest dziś niezwykle ważnym aspektem podczas projektowania różnego rodzaju obiektów budowlanych. Dąży się bowiem do tego, by nieustannie podnosić efektywność energetyczną budynków.

Nie każdy jednak wie, czym ta efektywność tak w zasadzie jest i co się na nią składa. Sama definicja określa efektywność energetyczną jako pewien zespół cech związanych z konstrukcją samego budynku , w tym także jego instalacji oraz różnych systemów. To bowiem właśnie te cechy (ale też systemy i instalacje) będą w największej mierze wpływać na to, jak duża będzie ilość energii potrzebna do prawidłowego funkcjonowania danego obiektu. Tylko wtedy jesteśmy bowiem w stanie zapewnić sobie, jak i pozostałym domownikom czy użytkownikom budynku, odpowiedni komfort użytkowania.

To, co ma bardzo duży wpływ na efektywność energetyczną domu czy innego budynku to oczywiście zapewnienie właściwej temperatury wewnątrz – to właśnie wydatki z tym związane bardzo często wynoszą znaczną większość całkowitego kosztu energii. O jakich aspektach powinno się więc pamiętać?

  • rozmieszczenie pomieszczeń w budynku,
  • szczelność budynku,
  • stopień izolacji,
  • geometria konstrukcji,
  • sprawność instalacji,
  • sąsiedztwo i otoczenie obiektu.

Na efektywność energetyczną domu możemy więc samodzielnie wpływać na wiele różnych sposobów. Wystarczy tylko wiedzieć, jakie konkretne rozwiązania będą w tym przypadku miały znaczenie i rzeczywiście podniosą efektywność energetyczną konkretnego budynku.

Jak można zwiększyć efektywność energetyczną budynku?

Każdy, kto chce zwiększyć efektywność energetyczną powinien zdawać sobie sprawę, że kluczowym zagadnieniem jest w tym przypadku tak zwana termomodernizacja. To bowiem w ten sposób uda się nam przede wszystkim zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło i ograniczyć jego straty, co jest niezwykle ważne dla efektywności energetycznej. Warto zacząć na przykład od prac termoizolacyjnych, które polegają mniej więcej na dociepleniu ścian budynku i/lub dachu. Rozwiązaniem niektórych problemów może być również naprawa bądź całkowita wymiana okien i drzwi.

Ciekawym pomysłem jest także inwestycja w systemy pozwalające na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – będą to na przykład baterie słoneczne bądź pompy ciepła. Niekiedy efektywność energetyczną budynku może w znaczący sposób podnieść także modernizacja systemów grzewczych oraz instalacji elektrycznej. Choć wiele z wyżej wymienionych rozwiązań wiąże się z niemałymi wcale kosztami, tego typu inwestycje mogą w szybkim czasie się zwrócić – tym bardziej, że większa efektywność energetyczna budynku to po prostu zmniejszenie kosztów związanych z ogólną eksploatacją obiektu. Nic więc dziwnego, że warto się tym zająć!.

Prochem: budownictwo przemysłowe
systemy przeładunkowe